۱۰۰ بندر برتر دنیا بر اساس آمار رسمی را بشناسید!

دسته بندی: پزشک

«فهرست لوید» یا «لویدز لیست» یکی از قدیمی ترین مجلات در حال چاپ در جهان است که پیش از این از سال ۱۷۳۴ میلادی در لندن به ارائه اخبار حمل و نقل، به صورت می پرداخته است. این مجله تا سال ۲۰۱۳ میلادی چاچ شد و پس از آن به صورت دیجیتال منتشر گشت. امروزه لویید تمامی اطلاعات، آنالیز و دانش مربوط به صنعت حمل و نقل را که متشکل از اطلاعات مربوط به بیمه دریایی، انرژی دریایی، تدارکات، داده های بازار، تحقیقات و پژوهش ها، تجارت جهانی و قانون و همچنین اخبار مربوط به حمل و نقل است را پوشش می دهد. در گزارشی، «لویدز لیست» ۱۰۰ بندر برتر دنیا را معرفی نمود که در این رتبه بندی، بندر شهید رجایی در جایگاه ۷۸ دنیا جای گرفت.

بر طبق آخرین آمار منتشر شده از سوی «لویدز لیست»، برترین بنادر جهان عبارتند از:

۱-مقام اول برترین بنادردنیا متعلق به بندر شانگهای چین واقع در رودخانه یانگ تسه با ۳۵ هزار و ۲۹ میلیون TEU می باشد. گرچه این بندر توانسته است به صورت سالانه رشد ۵ درصدی داشته باشد، اما طبق نظر مقامات بندر شانگهای بزرگترین چالش این بندر مواجهه با پذیرش تناژ روز افزون می باشد. آبخور این بندر ۱۶ متر اعلام شده است که این رقم کم ترین عمق مورد نیاز برای حمل کانتینربرهای غول پیکر می باشد.

۲ – بندر سنگاپور با ۳۳ میلیون TEU جابجایی و ۵ درصد افزایش سالانه، مقام دوم برترین بنادر دنیا را به خود اختصاص داده است. اپراتور بندری دولتی PSA در نظر دارد در آینده ای نه چندان دور جایگاه این بندر را به عنوان ترانشیپ برتر منطقه حفظ نماید. با تکمیل بندر پیشرفته PPT، قرار است جابجایی کانتینر در بندر سنگاپور به ۵۰ میلیون TEU در سال برسد.

۳- در مقام سوم برترین بنادر دنیا، بندر شنژن چین با ۲۴ میلیون TEU جابجایی قرار گرفت. آمارها حکی از افزایش ۲/۵ درصدی و رسیدن جابجایی ها به ۶/۱۱ میلیون TEU در شش ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۵ می باشد.

۴- بندر هنگ کنگ چین دارای رتبه چهارم برترین بندر دنیا می باشد. این بندر ۲۲ میلیون TEU جابجایی را ثبت نموده است. این بندر قصد دارد تا با رقابت با بندر سنگاپور و بندر بوسان کره جنوبی به هاب ترانشیپ در منطقه تبدیل گردد.

۵- در رتبه پنجم جهان، بندر نینگبو با ۷۰/۱۸ میلیون TEU قرار گرفته است. گزارش شده است این بندر در سال ۲۰۱۴ میلادی، ۱۱ درصد رشد داشته است زیرا از مزیت عمق طبیعی آب به میزان ۱۸ متر سود برده و می تواند پذیرای کانتینربرهای غول پیکر باشد؛ اما بزرگترین مشکل این بندر، فقدان منطقه آزاد تجاری اعلام شده است.

۶ – مقام ششم برترین بندر جهان به بندر بوسان با ۶۸/۱۸ میلیون TEU جابجایی اختصاص یافته است. گفته شده است تا پایان سال ۲۰۱۸ ۱۸ اسکله جدید و سوخت رسانی LNG در این بندر احداث خواهد شد.

۷ – مقام هفتم جهان متعلق به بندر چینی گوانگجو با ۴/۸ درصد رشد و جابجایی ۶۰/۱۶ میلیون TEU می باشد.

در جدول ذیل مشاهده می شود که در رتبه بندی ۱۰۰ برتر دنیا، بنادر آسیایی بیشترین سهم را از آن خود نموده اند. در این میان، بندر شهید رجایی ایران توانسته است در جایگاه ۷۸ برترین دنیا قرار گیرد. در سال ۲۰۱۴، این بندر ایرانی با ۵/۴ درصد افزایش، میزان ۱۸۴۲ هزار و ۴۸۱ TEU را جابجا نموده است. هم اکنون ۷ شرکت مهم کشتیرانی دنیا شامل CMA CGM، Evergreen، Wan Hai، Messina و PIL با بندر شهید رجایی کار می کنند.  در مجموع ۱۰۰ بندر برتر دنیا به شرح ذیل می باشند:

۱ – شانگهای

۲ – سنگاپور

۳ – شنژن

۴ – هنگ کنگ

۵ – نینگبو

۶ – بوسان

۷ – گوانگژو

۸ – چینگدائو

۹ – دبی

۱۰ – تیانجین

۱۱ – روتردام

۱۲ – پورت کلنگ

۱۳ – کائوژینگ

۱۴ – دالیان

۱۵ – هامبورگ

۱۶ – آنتورپ

۱۷ – ژیامن

۱۸ – تانژونگ پلپاس

۱۹ – لس آنجلس

۲۰ – لانگ بیچ

۲۱ – لام چابانگ

۲۲- تانژونگ پلیورک

۲۳ – هوشی مین

۲۴- برمن

۲۵- نیویورک

۲۶- ژینگو

۲۷ – لیانیونگانگ

۲۸ – کلمبو

۲۹ – توکیو

۳۰ – آلجسیراس

۳۱ – جوارلال نورو

۳۲ – والنسیا

۳۳ – جده

۳۴ – فلکسیستو

۳۵ – پورت سعید

۳۶ – شارجه / خر فکن

۳۷ – سانتوس

۳۸ – مانیل

۳۹ – پیرائوس

۴۰ – آمبارلی

۴۱ – بندر آلیانس

۴۲ – ساوانا

۴۳ – کولون

۴۴ – بالبوآ

۴۵ – تانژونگ پراگ

۴۶ – تانژر مد

۴۷ – تایسانگ

۴۸ – سالالا

۴۹ – جیاوا تاورو

۵۰ – تایپه

۵۱ – ونکوور

۵۲ – یوکوهاما

۵۳ – مارسلوک

۵۴ – دانگ گانگ

۵۵ – نانجینگ

۵۶ – ناگویا

۵۷ – ماندرا

۵۸ – دوربان

۵۹ – کوب

۶۰ – ملبورن

۶۱ – لیهاور

۶۲ – اوزاکا

۶۳ – ریژائو

۶۴ – اوکلند

۶۵ – ویرجینیا

۶۶ – کارتاژا

۶۷ – سن پترزبورگ

۶۸ – یانتای

۶۹ – مانزانیلو

۷۰ – یسوگانگ یانگ

۷۱ – اینچون

۷۲ – سیدنی

۷۳ – فوژو

۷۴ – جنوا

۷۵ – ژی براگ

۷۶ – کالائو

۷۷ – هوستون

۷۸ – شهید رجایی

۷۹ – بارسلونا

۸۰ – ساوتهمپتون

۸۱ – دمام

۸۲ – کراچی

۸۳ – چارلستون

۸۴ – اسکندریه

۸۵ – دندونگ

۸۶ – کینگستون

۸۷ – چیتاگونگ

۸۸ – چنای

۸۹ – بانکوک

۹۰ – تای چانگ

۹۱ – مرسین

۹۲ – مونترال

۹۳ – فری پورت

۹۴ – ژونگ شان

۹۵ – هیکو

۹۶ – لااسپیژا

۹۷ – شانتو

۹۸ – پنانگ

۹۹ – آشتو

۱۰۰ – بیروت