چالدران، شهر بدون کولر ایران + عکس های زیبایش

دسته بندی: پزشک

مردم ایران عادت دارند که در هر شرایط آب‌وهوایی آسایش و آرامش خود را به بهترین نحو تأمین کنند. در هنگام زمستان میزان مصرف گاز در کشور بشدت افزایش می‌یابد و مردم از وسایلی همچون شوفاژ، بخاری، شومینه و … برای گرم کردن خود بهره می‌گیرند؛ اما در فصل تابستان که هوا در بسیاری از نقاط کشور گرم و سوزان است، مردم از کولرهای آبی یا گازی استفاده می‌کنند. توان خنک کردن کولرهای آبی در حدود ۵۰۰ وات و کولرهای گازی در حدود ۲۰۰۰ وات می‌باشد و طبیعتاً مصرف برق کولر گازی بسیار بیشتر است. حال اگر بشنوید در ایران شهری وجود دارد که مردم آن از هیچ نوع کولری در تابستان برای خنک کردن محیط زندگی خود استفاده نمی‌کنند، حتما متعجب خواهید. با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با شهر بدون کولر ایران یعنی چالدران آشنا کنیم.

شهر چالدران یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی است که اکثریت آن را به‌خاطر جنگ چالدران می‌شناسند. این شهر یکی از مرتفع‌ترین شهرهای ایران به‌شمار می‌آید که بر فراز رشته‌کوه‌های زاگرس جای گرفته است. کوه‌های همچون اشنگل، شیخ سلو و پنجه‌سلیم، چالدران را از همه طرف محاصره کرده‌اند. آب و هوای این شهر در اکثر روزهای سال خنک و معتدل می‌باشد. مردم شهر چالدران سالیان زیادی‌ست که از کولر بهره نمی‌گیرند، زیرا خود شهر انگار به کولری بزرگ مجهز است که دائم برای آن هوای خنک و مطبوع ایجاد می‌کند. جالب است بدانید که هیچ فروشگاه لوازم خانگی را در این شهر نمی‌توان پیدا کرد که کولر بفروشد. اگر در شرایط خاصی هوا (بیشتر در بعد از ظهر) در خانه یا محل کار کمی گرم شود، مردم نهایتاً از پنکه استفاده می‌کنند و هیچگاه سراغ کولر نمی‌روند. نکته‌ی جالب توجه در مورد شهر چالدران این است که گاهی خنکی در تابستان این شهر به گونه‌ای می‌شود که مردم ترجیح می‌دهند بجای رفتن به پارک‌ها و یا فضاهای سبز در خانه‌ی خود بمانند. البته در سالیان اخیر به دلیل به دلیل نابود شدن پوشش‌های گیاهی در اثر سیل‌های اخیر به وجود آمده، خنکی هوای چالدران در تابستان کمتر شده که این موضوع مردم را به خروج از خانه‌های خود وادار می‌نماید. متأسفانه به علت وقوع سیل بیش از ۴ میلیون متر مکعب خاک در هر هکتار از اراضی و مراتع این شهرستان نابود شده است.

دیدنی‌های چالدران

همان‌طور که در ابتدا هم بیان کردیم، چالدران را بیشتر بخاطر جنگ چالدران می‌شناسند و همچنان هم قبرستان کشته شدگان این جنگ و چند مجسمه و یادبود از این واقعه در شهر برجای مانده است؛ این مقبره‌ها تنها اثر تاریخی موجود در چالدران محسوب نمی‌شود. کلیسای طاطائوس یا قره کلیسا یکی دیگر از مکان‌های دیدنی چالدران است که در شمال‌شرقی آن قرار دارد. این کلیسا که بنا با روایاتی یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای جهان به شمار می‌آید، قدمتش به اوایل دوران مسیحیت می‌رسد. کلیسای طاطائوس معماری بسیار با شکوهی هم دارد و در لیست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است. در این کلیسا جشنی سالانه در هفته‌ی اول مرداد ماه برگزار می‌شود که خانواده‌های ارمنی و اشوری مختلفی از اقصی‌نقاط ایران به آن سفر می‌کنند.

کلیسای زور زوز هم یکی دیگر از بناهای تاریخی چالدران به‌شمار می‌آید که در مجاورت روستای بارون قرار گرفته است. هر دوی این بناها یعنی هم کلیسای زور زور و هم روستای بارون، در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت گردیده‌اند. از دیگر آثار و دیدنی‌های موجود در چالدران می‌توان به مقبره‌ی سید صدرالدین (متعلق به دوران صفویان)، مرداب‌ها و تالاب ناور اشاره کرد.

چگونه به چالدران سفر کنیم؟

برای اینکه سفری خاطره‌انگیز به شهر بدون کولر ایران داشته باشید، باید مسیر تبریز، مرند و خوی را طی نمایید. حد فاصل خوی تا سیه‌چشمه (مرکز شهر چالدران) چیزی در حدود ۹۰ کیلومتر است که در سرتاسر آن مزارع آفتابگردان و درخت‌های گردو پر شماری وجود دارد که می‌توانید از دیدن مناظر زیبای آن‌ها لذت ببرید. خود سیه‌چشمه‌هم با داشتن دشت‌های سرسبز و رودخانه‌ها و جویبارهای مختلف در خود، جذابیت‌های فوق‌العاده‌ای دارد. یکی از بهترین تجربه‌های که می‌توان برای خود در سفر به این منطقه رقم زد، خوردن نان روغنی گرم به همراه سرشیر و عسل محلی در صبحانه است. عسل‌های این منطقه به قدری خوشمزه و طبیعی و ارگانیک هستند که مشابهشان را سخت بتوان پیدا کرد. در پیرامون شهر هم عشایری وجود دارند که به خصوص در فصل تابستان برای ییلاق به این منطقه می‌آیند. می‌توانید در کنار تماشای زندگی زیبای این عشایر از آن‌ها محصولات لبنی، گوشت و صنایع دستی را نیز به عنوان سوغاتی خریداری کنید.

در ادامه میتوانید تصاویر بیشتری از شهر چالدران را مشاهده کنید :