عجیب‌ترین شهرهای ایران را بشناسید + عکس های هرکدام

دسته بندی: پزشک

تابحال به این فکر کرده‌اید که عجیب‌ترین شهرهای ایران کدامند و چرا به آن‌ها لقب عجیب داده‌اند؟ تصور می‌کردید در ایران شهرهایی بدون موتورسیکلت و چراغ قرمز، بدون کولر و کوچه و بدون غسالخانه و گورستان هم وجود دارند؟ در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با برخی از شهر و روستاهای عجیب ایران آشنا کنیم.

گچساران:

در گچساران غنی‌ترین خاک ایران وجود دارد و به آن لقب بام نفتی‌ ایران را عطا کرده‌اند. این شهر ۲۵ درصد نفت و گاز کشور را تأمین می‌نماید و از آن به عنوان یکی از قطب‌های مهم اقصادی کشور یاد می‌شود. با این وجود شهر ذاتاً ثروتمند گچساران به هیچ عنوان مردم ثروتمندی ندارد و تنها سهم آن‌ها از این موهبت الهی بوی خفه‌کننده‌ی نفت و گاز است.

نورآباد ممسنی:

این شهر که در استان فارس قرار دارد یکی از عجیب‌ترین شهرهای ایران محسوب می‌شود که حدود ۱۸ درصد جمعیتش را دانشجویان تشکیل می‌دهند.

جلفا:

شهر بدون قبرستان ایران، لقبی است که جلفا با خود به یدک می‌کشد. حال این سوال پیش می‌آید که مردم این شهر مردگان خود را کجا دفن می‌کنند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که تمام اهالی این شهر غیربومی به‌شمار می‌آیند و لذا وقتی فوت می‌شوند آن‌ها را به شهر اجدادیشان می‌فرستند تا در آنجا دفن شوند.

اردکان:

مرفه‌ترین و ثروتمندترین مردم ایران غالباً در این شهر زندگی می‌کنند؛ زیرا وجود معادن فراوان و ابرکارخانه‌های شخصی باعث شده تا گردش حساب بانک‌های آن در مقایسه با جمعیت آن، ۲۴ برابر تهران باشد.

بروجرد:

شهری با طبیعتی بکر و شگفت‌انگیز که به آن پاریس کوچولو هم می‌گویند و به مردم آن لقب خوشگذران‌ترین مردم ایران را داده‌اند.

فردوس:

این شهر پس از شهر وین اتریش به عنوان امن‌ترین شهر جهان مشهور است. درب اکثر منازل و ماشین‌ها در شهر باز گذاشته می‌شود و چیزی به نام دزدی و سرقت در آن وجود ندارد.

ماخونیک:

روستای ماخونیک در استان خراسان‌جنوبی قرار دارد و از توابع بیرجند به شمار می‌آید. جالب است بدانید که اکثر ساکنین این روستا کوتاه قامت هستند و لذا به آن لقب لیلی‌پوت ایران را داده‌اند. این روستا با داشتن خانه‌های با سقف کوتاه و جاذبه‌های گردشگری متعدد یکی از هفت روستای شگفت‌انگیز جهان نیز محسوب می‌شود و این شهرت را مدیون مردان و زنان کوتاه قامت خود است.

روستای چهاربرج:

در اطراف اسفراین (شهری در خراسان شمالی) روستای با نام چهاربرج وجود دارد که اکثر قریب به یقین افراد آن به طور مادرزادی نابینا به دنیا آمده‌اند. نکته‌ی شگفت‌انگیزتر اینکه حیوانات اهلی آن‌ها مانند گوسفند و گاو و حتی گربه‌ها نیز در این روستا نابینا متولد می‌شوند. محمدرضا کاظم‌زاده، مدیرکل بهزیستی استان خراسان‌شمالی در سال ۱۳۹۱ اظهار داشت که ۷/۱ درصد از جمعیت خراسان‌شمالی، از نابینایان تشکیل شده است؛ و بیشترین جمعیت نابینا هم به روستای چهاربرج اسفراین تعلق دارد. کارشناسان علت این نابینایی را ازدواج فامیلی می‌دانند. خوشبختانه با کمک پزشکان و متخصصان، مشکل نابینایی این روستا کاملاً حل شده و دیگر نابینایی در این روستا به دنیا نمی‌آید.

روستای ایستا:

این روستا در حوالی طالقان قرار دارد و به روستای بی‌زمان مشهور شده است زیرا مردم این روستا هیچگونه امکانات جدیدی را نمی‌پذیرند و بدون گاز، برق، درمانگاه، وسایل ارتباطی، آب لوله‌کشی، ماشین‌آلات و. به زندگی خود ادامه می‌دهند. در معماری تمایم خانه‌های آن‌ها هیچگونه سیمان و آهنی به کار نرفته است. در محل زندگی این افراد نمی‌توانید ساعت مچی یا دیواری پیدا کنید. حکایت‌های شگفت‌انگیزی دیگری هم در مورد مردم این روستا وجود دارد. به عنوان مثال آن‌ها به‌شدت منزوی هستند و کمتر کسی را به خانه‌ی خود راه می‌دهند. حتی برخی معتقدند که آن‌ها اصلا شناسنامه ندارند و جزو جمعیت آماری ایران محسوب نمی‌شوند. برای مردم روستای ایستا، عروسی و عزا بی‌معنا است. تولدشان را جشن نمی‌گیرند و مراسمی مانند سالگرد ازدواج برایشان بی‌معنی است.

روستای زرگر:

بدون تردید لقب عجیب‌ترین روستای ایران را می‌توان به روستای زرگر واقع در ۱۰۰ کیلومتری غرب تهران در شهرستان آبیک قزوین داد. اهالی این روستا هم ایرانی به‌شمار می‌آیند و هم اروپایی. زبان مادری مردم این روستا «رومانو» نام دارد؛ داستان زبان رومانو بسیار شنیدنی و جالب است. نکته‌ی عجیب اینکه زرگری‌ها خودشان هم از زادگاه اصلی‌شان بی‌خبرند و نمی‌دانند چه شد که سر از ایران درآوردند. تمام مردم این روستا به زبان رومانو صحبت می‌کنند و به لاتین هم می‌نویسند.

پاوه:

پاوه شهری در استان کرمانشاه است که در زمان جنگ تحمیلی نیز به عنوان هدف تصرف عراقی‌ها به‌شمار می‌رفت. نکته‌ی جالب شهر پاوه این است که این شهر چراغ قرمز ندارد. دلیل این موضوع نبود زمین مسطح در تقاطع خیابان‌های شهر می‌باشد که آن هم به ویژگی‌های عجیب جغرافیایی این منطقه وشیب زیاد دامنه کوه‌های آن مربوط است. البته این پدیده اثرات مثبتی را هم به دنبال داشته که یکی از آن‌ها رعایت کامل حق تقدم رانندگی می‌باشد لذا آمار تصادف در این شهر بسیار اندک است. اگر از نمای دور به شهر پاوه نگاه کنید، آن را مانند یک پلکان خواهید دید.

لار:

در سال ۱۳۳۹ خورشیدی وقوع زلزله‌ای سهمگین باعث تخریب شدید شهرستان لار گردید. پس از این اتفاق تلخ با کمک افراد خیّر شهر جدید لار در جنوب استان فارس و ۶ کیلومتری شهر قدیم، با نقشه‌ای عجیب و غریب براساس اصول ایمنی و ضد زلزله ساخته شد. کسانی که شهر جدید لار را ساختند به خوبی از روی گسل بودن این منطقه اطلاع داشتند لذا از یک طرح شطرنجی استفاده کردند که تمامی خیابان‌ها یکدیگر را می‌بُرند. با اجرای این نقشه شهر پر از تقاطع شد ولی هیچ کوچه‌ای را نمی‌توان در آن پیدا کرد. وجود خیابان‌های عریض و ساختمان‌های با ارتفاع کم و مستحکم، شانس بیشتری را برای نجات به مردم این شهر در هنگام زلزله می‌دهد. در حال حاضر شهرستان لار دارای ۲ شهر است. یکی شهر قدیم که بافت آن سنتی است و دیگری شهری جدید مملو از ساختمان‌های زیبا و ضدزلزله. این شهر را نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه با نام شهر بدون کوچه می‌شناسند.

ورامین:

در شهر ورامین هیچ خبری از سیگار نیست؛ به عبارتی دیگر نه کسی در این شهر سیگار در دست می‌گیرد و نه می‌شود داخل فروشگاهی سیگار پیدا کرد. این موضوع موجب شد تا در همایش روز جهانی مبارزه با دخانیات در حضور وزیر بهداشت و درمان، شهرستان ورامین به عنوان شهر بدون دخانیات کشور شناخته شود. براساس تحقیقات دانشمندان ۱۵ درصد از ایرانی‌ها سیگار می‌کشد و بقیه نیز از دود این سیگارها بی‌نصیب نمی‌مانند. سم‌هایی که از طریق دود جانبی وارد ریه‌ی غیرسیگاری‌ها می‌شود بسیار خطرناک هستند. در شهر ورامین برنامه‌های متعددی برای ترک سیگار و فراهم نمودن امکانات مناسب تفریحی و ورزشی صورت پذیرفته که نتیجه‌ی آن هم زره‌پوش شدن شهر در مقابل دخانیات بوده است.

چالدران:

وقتی هوا در تابستان گرم می‌شود، استفاده‌ از کولر مناسب به مهم‌ترین دغدغه‌ی ایرانی‌ها تبدیل می‌گردد. شاید برایتان جالب باشد که در ایران شهری به نام چالدران وجود دارد که حتی در فصل تابستان هم مردمش از کولر بهره نمی‌گیرند. حتی نمی‌توان اثری از کولر را در خانه‌های شهر پیدا کرد. قرار گرفتن این شهر در بین رشته‌کوه‌های زاگرس و همچنین وجود پارک جنگلی و باغ‌های مختلف در پیرامون آن آب و هوایی بسیار مطبوع و دلپذیر را برای آن به وجود آورده به نحوی که مردم ساکن آن هیچ نیازی به وسایل سرمایشی ندارند.

تبریز:

این شهر یکی از ۱۵ شهر عجیب ایران به‌شمار می‌آید که هیچ گدایی را نمی‌توانید در خیابان‌های آن پیدا کنید. البته در گذشته چنین نبود و به دلیل مهاجرپذیری و افزایش جمعیت، تبریز نیز مانند شهرهای دیگر دچار تکدی‌گری زیادی شده بود، اما با کمک موسسات خیریه دیگر اثری از گداها را نمی‌توان در این شهر مشاهده کرد.

ایوان:

مردم شهر ایوان رسم عجیبی دارند که باعث شده مرده‌هایشان را در خانه غسل دهند و بعد برگزاری مراسم سوگواری در خانه، آن را دفن کنند. در این شهر غسالخانه‌ای بسیار قدیمی وجود دارد که بارها نوسازی شده اما ریش‌سفیدان و بزرگان خانواده‌ها در ایوان بر این باورند که در فاصله‌ی ۱۵ کیلومتری غسالخانه تا قبرستان ممکن است اتفاقات زیادی رخ دهد، لذا احتیاط بر این است که میت در خانه غسل داده شود.

کیش:

در جزیره‌ی زیبای کیش تردد موتورسیکلت از سال ۱۳۸۲ ممنوع شد تا رانندگان معظل وجود موتورها را نداشته باشند. جالب است بدانید مدتی بعد از اجرای این تصمیم، حمل‌ونقل جزیره‌ی کیش دستور داد تا همان موتورهایی هم که از قبل وجود داشته‌اند، کاملاً جمع‌آوری شوند.

گُشت:

شهر گُشت در حدود ۸ سال پیش در استان سیستان و بلوچستان ساخته شد؛ اما با وجود بیش از ۱۲ هزار جمعیت در آن، همچنان فاقد بانک است. مردم این شهر مجبورند حدود ۶۵ کیلومتر راه را برای انجام کارهای بانکی خود تا شهر سراوان طی بکنند و این به معظلی جدی برای آن‌ها تبدیل شده است. نکته‌ی جالب‌تر اینکه این شهر زمانی دیاری سرسبز و خرم بود به‌گونه‌ای که حتی علی‌اکبر دهخدا از آن به عنوان شهر بهشت یاد کرده است. قبرستان شهر گشت براساس اطلاعات بدست آمده توسط باستان‌شناسان ایتالیایی، قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد و قدمت قلعه‌ی تاریخی آن هم به حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ سال پیش برمی‌گردد.

عسلویه:

بندر عسلویه یک شهر بندری از توابع استان بوشهر به‌شمار می‌آید که در کرانه‌ی خلیج همیشگی فارس واقع است. در سال ۱۳۷۷ خورشیدی منطقه‌ی ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) به منظور بهره‌برداری از منابع نفت و گاز حوزه پارس جنوبی و انجام فعالیت‌های اقتصادی در زمینه نفت و پتروشیمی به وسعت ۳۰ هزار کیلومتر در محدوده نوار ساحلی عسلویه و خلیج نایبند راه‌اندازی شد که بسیار مورد توجه جویندگان کار می‌باشد. لذا این موضوع باعث افزایش جمعیت مهاجران این شهر بندری شده است.

شادگان:

این شهر در فاصله‌ی ۱۲۱ کیلومتری اهواز و ۹۷۱ کیلومتری تهران قرار گرفته و دارای آب‌وهوایی خشک و بیابانی است. در این شهر هیچ هتل و مسافرخانه‌ای وجود ندارد زیرا مردم این شهر بسیار مهمان‌نواز هستند و حتی مهمان غریبه را به منزل خود دعوت و پذیرایی می‌کنند.

اندیمشک:

شهر اندیمشک تنها شهر خاورمیانه به‌شمار می‌آید که دارای ۳ سد جهانی است و بیش از ۸۰ درصد برق کشور را تأمین می‌کند. سه سد واقع در اندیمشک عبارتند از: کرخه، دز (شهدای چهار آذر) و بالارود.