از آب‌گرم و روستای لاویج چه می دانید؟ (راهنمای کامل ۱۰۰% را اینجا بخوانید)

دسته بندی: پزشک

لاویج یکی از دهستان‌های شهر چمستان نور در استان مازندارن است که در دامنه‌ی رشته‌کوه‌های البرز قرار دارد. این روستا به دلیل داشتن طبیعتی بسیار بکر و دیدنی همراه با جاذبه‌های گردشگری مختلف مانند آب‌گرم لاویج، آبشار حرام او و جنگل‌های هیرکانی یکی از مناسب‌ترین مقاصد برای گردشگران به شمار می‌آید و هرساله میزبان علاقه‌مند و مسافران متعددی است. دورتا دور روستای لاویج توس حصار بلندی از کوه‌های البرز محاصره شده که در فصل‌های بهار و تابستان ملو از درختان زیبا و سرسبز می‌شود و مناظر شگفت‌انگیزی را به وجود می‌آورد. آب و هوای این منطقه بسیار عالی و دل‌انگیز است به طوری مسافران را شیفته‌ی خود می‌کند.

در ادامه به معرفی جاذبه‌های گردشگری لاویچ و به خصوص آب‌گرم آن می‌پردازیم.

جنگل‌های هیرکانی

یکی از جذاب‌ترین جلوه‌های طبیعت خارق‌العاده‌ی روستای لاویج، جنگل‌های انبوه و متراکم آن است که حدود ۲۵۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. در این جنگل‌ درختان راشی را می‌توان مشاهده کرد که یادگاری از دوره‌های بسیار دور جنگل‌های هیرکانی در میلیون‌ها سال پیش است. متأسفانه مسافرین این منطقه کمتر به این جنگل توجه می‌کنند و حاشیه‌ی جاده‌ها و بیشه‌زارها را برای اتراق برمی‌گزینند. چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای این جنگل هر گردشگری را مسحور خود می‌سازد و به خاطراه‌ای فراموش نشدنی برایش تبدیل می‌شود. جنگل‌های روستای لاویج دارای تنوع گیاهی و درختان زیادی هستند که زیبایی آن را چند برابر کرده است. در هر قسمتی از این جنگل چشمه‌ای می‌جوشد و در هر فصل از سال میوه‌ای خوشمزه‌ای می‌روید. چشم‌انداز این جنگل در پاییز را نمی‌توان به خوبی با کلمات توصیف کرد.

آب‌گرم لاویج

 چشمه‌های آب‌گرم لاویج در دامنه‌های بخش شرقی کوه‌های اطراف لاویج قرار دارد. آب این چشمه‌ها سرشار از املاح معدنی و گوگرد است که تأثیر شگفت‌انگیزی بر درمان بیماری‌های پوستی مانند اگزما و دردهای مفاصل، کمر درد، زانو درد و همچنین تمدد اعصاب دارد. چشمه‌های آب‌گرم لاویج که با نام‌های مختلفی نظیر شفل، بیبنو و … شناخته می‌شوند، هرکدام دارای خواص منحصر به فردی می‌باشند. در این آب‌گرم‌ها امکانات بهداشتی مناسبی مانند دوش، استخر و وان در نظر گرفته شده است تا گردشگران و مسافران رفاه و آسایش بیشتری را احساس نمایند.

آبشار حرام او

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری طبیعی لاویج، آبشار «حرام او» می‌باشد که در مسیر جاده چمستان به لاویج قرار دارد. این آبشار زیبا با داشتن عناصر فضایی کوه و جنگل تماشایی، هرسال میزبان گردشگران پرشماری است. در مورد نام آبشار هم باید گفت که در گذشته این آبشار به نام «حرم او» مشهور بوده و از آنجایی که آب از ارتفاعات سوردار و از پایین دست حرم امامزاده‌ای که در آن مکان قرار دارد، به پایین ریخته می‌شود و «او» در زبان طبری به معنای آب است، لذا با ترکیب این دو معنی آبی که از حرم بیرون می‌آید حاصل می‌گردد. با گذشت زمان این لفظ کم‌کم به حرام تغییر پیدا نمود.

دیگر جاذبه‌های لاویج

ناحیه‌ی کوچک لاویچ دارای جاذبه‌های گردشگری پرشماری است که برخی دیگر از آن‌ها بدین شرح می‌باشند: پارک جنگلی کشپل، جاده‌های جنگلی، سوردار، مراتع و چمنزارهای نومه، جنگل اسیونگ، منطقه ییلاقی میرخمند، رودخانه‌های پرآب و خروشان و ییلاق زیبای ایزوا.

سوغات لاویج

همانطور که اشاره کردیم در لاویج جنگل‌های سرسبزی با درختان متعدد و گل‌های رنگارنگ وجود دارد. این جنگل‌ها محل مناسبی برای پرورش زنبورعسل محسوب می‌شوند و عسل بدست آمده در این جنگل، در کشور کم‌نظیر است. لذا اگر به لاویج سفر می‌کنید، توصیه می‌کنیم حتما از عسل‌های محلی آن‌ها خریداری کنید تا یادگاری خوشمزه را از این روستای زیبا به خانه برده باشید. همچنین به واسطه‌ی شغل جانبی مردم لاویج یعنی دامداری، شیر، ماست، پنیر، دوغ و کره‌ی محلی این منطقه نیز از شهرت زیادی در بین مسافران برخوردار می‌باشد. علاوه بر موارد فوق، صنایع دستی بسیار زیبایی نیز در روستای لاویج وجود دارد.

چگونه به لاویج برویم؟

روستای ییلایق لاویج در فاصله‌ی ۱۸ کیلومتری جنوب چمستان و در بین دامنه‌های سرسبز رشته‌کوه‌ها البرز واقع است. در قسمت ورودی چمستان از سمت غرب یک مسیر زیبای آسفالته به طرف جنوب از جاده‌ی اصلی وجود دارد که با گذر از پارک جنگلی کشپل، به لاویج منتهی می‌شود.

فاصله‌ی این روستای زیبا تا شهرستان نور استان مازندران نیز، ۳۵ کیلومتر می‌باشد.

در حال حاضر در این روستا دارای ۳ مسافرخانه در کنار آب‌گرم و دو سوئیت و صدها خانه‌ و ویلاهای اجاره‌ای است که البته با توجه به تعداد زیاد مسافران در دو فصل بهار و تابستان، پتانسیل پذیرایی از تمامی آن‌ها را ندارد. لذا باید یا سفر یک روزه به این منطقه داشته باشید یا در زمانی به آن بروید که چندان شلوغ نباشد.