از آبشار شوی چه می دانید ؟ +تصاویر فوق العاده زیبا

دسته بندی: پزشک

در طبیعت جاذبه‌های گردشگری متعددی وجود دارند که مردم برای تماشایشان ساعت‌ها مسیرهای سخت را طی می‌کنند. از جمله‌ پرطرفدارترین جاذبه‌های طبیعی، آبشارها هستند. آبشارهایی که غالباً آب یک رودخانه را از مکانی بلند به دره هدایت می‌نمایند. در این مقاله قصد داریم شما را با بزرگ‌ترین آبشار طبیعی خاورمیانه یعنی آبشار شوی بیشتر آشنا کنیم.

آبشار شوی را بیشتر بشناسید

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم، جاذبه‌های آبی مانند دریا، دریاچه، رودخانه، چشمه و آبشار بسیار پرطرفدار هستند و بیشتر مورد توجه گردشگران و مسافران داخلی و خارجی قرار می‌گیرند. در این بین آبشارها به دلیل محیط‌هایی پیرامونشان در فصول گرم سال، میزبان علاقه‌مندان بسیاری هستند. در کشور عزیزمان هم آبشارهای زیادی وجود دارند که معروف‌ترین آن‌ها عبارتند از: لاتون، کبودوال، مارگون، شاهاندشت، آل سفید، بیشه و شوی.

آبشار شوی در فاصله‌ی ۹۰ کیلومتری شهرستان دزفول و در استان خوزستان قرار دارد. البته با توجه به اینکه آبشار مذکور در نزدیکی مرز میان دو استان خوزستان و لرستان قرار گرفته، عده‌ای از مردم استان لرستان معتقدند که این آبشار به استان لرستان تعلق دارد. البته به دور از تمامی این بحث‌ها باید اظهار داشت که هر جاذبه‌ای در ایران‌زمین متعلق به تمام مردم کشور است و همه می‌توانند به آن ببالند و از تماشای زیبایی‌های آن لذت ببرند.

آبشار شوی ۸۵ متر ارتفاع و ۷۰ متر عرض دارد و به دلیل اسقرار در دامنه‌ی رشته‌کوه‌های زاگرس، دارای تنوع زیستی و محیطی‌ منحصر به‌ فردی است.

علت گذاشتن نام شوی بر روی این آبشار، وجود دهستانی با همین نام در پیرامون آبشار است. شوی در زبان محلی به معنای لطافت می‌باشد. جالب است بدانید که در برخی نقاط به دلیل نزدیکی این آبشار به ایستگاه راه‌آهن تله‌زنگ، به آن آبشار تله‌زنگ نیز می‌گویند. آب این آبشار از درون یک غار نشأت گرفته و پس از خارج شدن از آن از صخره‌های بلند به سمت پایین می‌ریزد. این آب پس از طی‌ نمودن مسافتی در میان دشت‌ها و کوه‌های زیبا، سرانجام در دریاچه‌ی سد دز استان خوزستان ریخته می‌شود.

حتما ببینید » اجاره آپارتمان مبله در تهران

آبشار شوی و طبیعت پیرامون آن زیستگاه جانورانی همچون پلنگ، خرس، بز و سمندر ایرانی است که زیبایی‌های خاص خود را دارند. همچنین در این منطقه پوشش‌های گیاهی و درختان متعددی نیز وجود دارند که برخی از آن‌ها عبارتند از: انجیر، بید، زبان‌گنجشک، کیکم، افرا، بلوط و مو. علاوه بر موارد فوق یک گیاه دارویی فوق‌العاده به نام سیاه‌وشان نیز بر روی دیوارهای صخره‌ای که آبشار از آن سقوط می‌کند، قابل مشاهده است. این گیاه جادویی بر درمان بیماری‌هایی مانند یرقان و زردی و همچنین کمک به درمان سنگ‌کلیه، تأثیر بسیار مفیدی دارد.

در مجاورت این آبشار، آبشار دیگری با نام سنگ‌مار هم وجود دارد که البته به نام آبشار شوی دوم نیز شناخته می‌شود. با یک پیاده‌روی ۳۰ دقیقه‌ای می‌توانید به این آبشار برسید، توصیه می‌کنیم حتما این آبشار را هم ببینید زیرا چشم‌انداز خارق‌العاده‌ی آن با آبشار شوی تقاوت بسیاری دارد.

البته توجه داشته باشید که مسیر رسیدن به این آبشار کمی صعب‌العبور است، لذا تا حد بسیار زیادی بکر بودن آن باقی مانده که همین موضوع لذت تماشای آن را چند برابر می‌کند.

آبشار شوی در تاریخ ۲۹ دی سال ۱۳۹۳ خورشیدی به عنوان سی و پنجمین اثر طبیعی ملی و نخستین اثر ملی استان خوزستان، در زمره‌ی آثار ملی کشور ثبت گردید.

در چه زمانی به آبشار شوی برویم؟

مناسب‌ترین زمان برای سفر به این منطقه‌زیبا فصل بهار و به خصوص ماه فروردین است؛ زیرا در این موقع از سال آبشار و طبیعت پیرامون آن زیباترین شکل خود را دارا می‌باشند.

چگونه به آبشار شوی برویم؟

همان‌گونه که در ابتد اشاره کردیم، آبشار شوی در استان خوزستان و مجاورت دهستان شوی قرار دارد. برای رفتن به این آبشار باید مهیای تحمل کمی سختی و مدت زمان نسبتاً زیادی پیاده‌روی باشید. در نزدیکی آبشار مسیری وجود دارد که بایستی در انتهای آن وسیله‌ی نقلیه‌ی خود را پارک کنید و مابقی راه کوستانی را با پای پیاده ادامه دهید. البته از جنبه‌ای دیگر این موضوع جذابیت سفر به این منطقه را چند برابر می‌کند.

برای رفتن به این آبشار دو راه وجود دارد که به تشریح هرکدام می‌پردازیم:

  • مسیر نخست از منطقه سردشت دزفول و پیرچیل آغاز شده و به آبشار ختم می‌گردد. در این مسیر بایستی جاده‌ی ۱۳۰ کیلومتری دزفول تا روستای سرتنگ را طی کنید. سپس مسافت بین این روستا تا آبشار را در مدت زمان حدود ۲ ساعته با پای پیاده بپیمایید.
  • با قطار به سمت ایستگاه تله‌زنگ سفر کنید و از آنجا پیاده به سمت آبشار شوی بروید. البته پیاده‌روی این مسیر نسبت به مسیر اول بسیار طولانی‌تر است ولی در طول مسیر می‌توانید از امامزاده احمد مشهور به پیرچل و آبشارهای دیگر مثل آبشار سنگ‌مار (شوی دوم) دیدن نمایید. توجه داشته باشید که برای دسترسی به ایستگاه قطار تله‌زنگ باید در شهر درود استان لرستان از قطار درود اندیمشک استفاده کنید.

نکته: در صورتی که متمایل به برپایی چادر در شب و پیرامون این آبشار هستید، توصیه می‌کنیم حتماً تجهیزات موردنیاز سفر را به همراه داشته باشید و خودتان را هم برای بارش‌های شدید باران فصل بهار مهیا کنید.

در ادامه تصاویر بیشتری از آبشار شوی را ببینید :